• SIKÇA SORULAN SORULAR •

1. Bir müzik aletini çalabilmek için derslere ne kadar gelmem gerekiyor?

Bu, doğal olarak amacınıza göre değişecektir. Eğer müzik sizin için hobi ise 4 ay gibi kısa dönemli bir eğitim sonrasında bile belli bir noktaya ulaşacak ve çalışınızdan keyif alacaksınız. Açı Müzik ve Sanat Okulu’nda bir yıl boyunca haftada bir günlük programları takip eden öğrencilerimiz çalışma disiplinlerine bağlı olarak seviyelerini yükselteceklerdir.

2. Müziği çok seviyorum ama hangi enstrümanı çalacağıma karar veremiyorum. Ne yapmalıyım?

Açı Müzik ve Sanat Okulu yöneticileri tarafından size yol gösterilecek ve sizinle yapılacak mülakat ve deneme çalışmasından sonra hangi enstrümanın sizin için daha uygun olduğuna birlikte karar verilecektir.

3. Nasıl kayıt olabilirim?

Ders kayıtları Açı Müzik ve Sanat Okulu sistemi ACIS otomasyon sistemi üzerinden ders seçimi ve ödeme yapılarak gerçekleşir. Veli ilgili internet sayfası üzerinden yerleşke, bölüm, gün, saat seçimi ve ödeme yaparak diledikleri çalışmaya kayıt olur.

4. Dönem ortasında kayıt olabilir miyim?

Bireysel çalışma yapılan tüm alanlara kontenjan dahilinde tüm yıl boyunca kayıt alınır.

5. Ders seçimini yapıp kayıt olduktan sonra gün ve saat değişikliği yapabilir miyim?

Kayıt işlemleri yapıldıktan sonra, veli ilk iki hafta içerisinde Açı Müzik ve Sanat Okulu program sorumlularıyla görüşerek ders günü / saati değişikliği talebinde bulunabilir. Kontenjan ve ilgili öğretmenin programının uygunluğu dahilinde gün / saat değişikliğinin yapılıp yapılamayacağı koordinatör tarafından veliye bildirilir.

6. Öğretmen seçimini kendim yapabilir miyim?

Kayıtlar Açı Müzik ve Sanat Okulu internet sayfası üzerinden veli tarafından yapılır. Kontenjan dahilinde, yerleşke, bölüm, gün, saat seçebilirsiniz. Öğretmen görevlendirme Açı Müzik ve Sanat Okulu idaresinin inisiyatifindedir.

7. Bir öğretim yılında toplam kaç ders yapılır?

Bir öğretim yılı içerisinde toplam 30-31 ders yapılır.

8. Ders süresi ne kadardır?

Bireysel dersler:

5 yaş 30 dakika 1-2. sınıflar 40 dakika 3. sınıf ve üzeri 60 dakika

Grup dersleri:

5 yaş-1-2.sınıflar 50 dakika 3. sınıf ve üzeri 60 dakika

9. Kaçırılan derslerin telafisi yapılır mı?
 • Hastanede yatarak tedavi görmek durumunda kalan veya enstrüman çalmasını engelleyecek biçimde (el, kol, yüz bölgesinde) kırık / zedelenme problemi yaşayan öğrencilerimiz için maksimum 3 derslik telafi programı hazırlanarak veli ile paylaşılır. Açı Müzik Okulu tarafından belirlenen tarihlerde telafi dersi yapılır.
 • Okulumuzu ve ülkemizi yurt içi ve yurt dışı müsabaka, organizasyonlarda temsil eden öğrencilere okul idaresinden izin aldıkları takdirde maksimum 3 derslik telafi programı hazırlanarak veli ile paylaşılır. Açı Müzik Okulu tarafından belirlenen tarihlerde telafi dersi yapılır. 3 dersten fazla devamsızlık olması durumunda, veliye yapılamayan dersler için geri ödeme yapılır.
10. LCM programına herkes katılabilir mi?

LCM hem enstrüman tekniği hem de çalışma disiplini açısından öğrencilerin hazır olduğu zaman takip etmesini tavsiye ettiğimiz bir programdır. Bu doğrultuda;

 • Daha önce uluslararası sınav programlarına katılmış olan öğrenciler, 4 ders süresince gözlemlenir ve değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda öğrencilerin LCM Programındaki seviyeleri belirlenerek çalışmalara devam edilir.
 • İlk defa sınav deneyimi yaşayacak olan öğrencilerin, 8 ders süresince performans takibi ve teknik değerlendirmeleri yapılır. Bu sürecin ardından öğrenciler LCM Programı’na yönlendirilir veya Enstrüman Programı’nda kalmaları önerilir.
 • LCM Programı’na katılacak öğrencilerin velileriyle bireysel görüşme yapılarak, genel bilgilendirme ve sınav başvurusu için gerekli evrak / başvuru ücreti paylaşılır.
 • Enstrüman Programı’nı takip eden öğrenciler yeterli seviyeye ulaştıklarında LCM Programı’na yönlendirilir.
11. “LCM Programı” ile “Enstrüman Programı” arasında ne fark vardır?

Her iki programa katılan öğrenciler LCM müfredatını takip eder. Enstrüman Programı’nın LCM Programı’ndan farkı, iç değerlendirme yöntemiyle gelişim takibi yapılmasıdır. Öğrenciler Mayıs ayında yapılan LCM sınavlarına girmez.

 • Programdaki öğrencilerin gelişimleri 8 haftalık dönemler halinde değerlendirilir.
 • Her yarıyıl öğrenci kazanımları “Gelişim Raporu” ile velilerle paylaşılır.
 • İlk 8 haftalık dönemin ardından teknik ve diğer açılardan yeterli olan öğrenciler LCM Programı ile ilgili bilgilendirilir. Veli onayladığı takdirde LCM Programına geçilir.
12. Enstrüman eğitiminde çocuğuma nasıl destek olabilirim?

Enstrüman eğitimi yeni bir lisan öğrenmeye benzer. Sabır ve süreklilik gerektiren bir süreçtir. Bu süreç içerisinde öğrencilerin aileleri tarafından desteklenmesi, gelişimlerini ve öğrenme hızlarını doğrudan etkiler. Bu noktadan yola çıkarak, özellikle enstrüman eğitimine yeni başlayan öğrencilerimize ve sizlere rehber olması bakımdan hazırladığımız önerileri aşağıda görebilirsiniz.

 • İlgili enstrüman, öğrencinin kolaylıkla görüp, çalabileceği bir alana konulmalıdır.
 • Öğrencilerin evde çalışma rutinlerinin oluşması gelişimlerini doğrudan etkiler. Ancak rutinler aniden oluşmaz, bu bir süreçtir. Ev çalışmaları konusunda yetişkinler olarak bizlerin sabırlı ama aynı zamanda istikrarlı davranması ilgili davranışın kazanılmasında büyük rol oynar.
 • Çalışmalardan sonra olumlu / yapıcı geribildirim verilmesi öğrencilerin motivasyonunu doğrudan etkiler.
 • Özellikle küçük yaş grubundaki öğrencilerimizin ev ortamında desteklenmeye daha çok ihtiyacı vardır. Yakın akraba ya da arkadaşların davet edileceği haftalık minik ev konserleri ile öğrencinin öğrendiklerini paylaşması ve çalmaya teşvik edilmesi sağlanabilir.
 • Gitar, keman, flüt vb taşınılabilecek enstrümanların tatillerde gidilen yere götürülmesi, çalışma rutininin desteklenmesinde büyük rol oynar.
 • Birlikte müzik dinlemek ve konsere gitmek öğrencilerin müzikal gelişimi ve çaldıkları enstrümanı benimsemeleri açısından büyük önem taşır. Yaş grubuna uygun konserlerle ilgili öğretmenlerinden öneriler alınabilir.
 • Çalışmalara gelirken enstrüman ve nota vb materyalleri derse getirmek öğrencinin kendi sorumluluğundadır. Ancak küçük yaş gruplarında bu davranışın yerleşmesi için aileden gelecek olan hatırlatma ve yönlendirmeler büyük önem taşır.
 • Derslere devamlılık ve sabır, müzikal gelişim açısından büyük önem taşır. Bu konuda ailenin desteği çok önemlidir.